تتر چیست؟

افرادی که قصد دارند تا در بازار رمز ارزها فعالیت کنند، لازم است تا بدانند که تتر چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. به منظور پاسخ به این سوال که تتر چیست باید گفت که تتر با نام USDT شناخته می‌شود و یک استیبل کوین ارز دیجیتال است که به دلار آمریکا متصل می‌شود و قیمت هر واحد آن دقیقاً 1 دلار است.

پروژه تتر متعلق به مجموعه iFinex است، شرکتی در هنگ کنگ که مالک صرافی رمز ارز BitFinex است.  پس از آن که بیان کردیم تتر چیست، حال باید گفت که تتر در جولای سال 2014 با نام RealCoin راه اندازی شد و در نوامبر سال 2014 نام این پروژه به تتر تغییر پیدا کرد. همچنین در فوریه سال 2015 فعالیت تتر به صورت رسمی آغاز شد. تتر که در اصل مبتنی بر بلاک چین بیت کوین بود، اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت کوین و همچنین بلاک چین‌های Ethereum، TRON، EOS، Algorand، Solana، OMG Network و Bitcoin Cash (SLP) پشتیبانی می‌کند.

از ماه می‌ سال 2022 تا به امروز، تتر تبدیل به سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار شده است. پس از بیت کوین و اتریوم، تتر به عنوان بزرگ‌ترین استیبل کوین با ارزش بازار نزدیک به 83 میلیارد دلار شناخته می‌شود. همچنین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در ماه آوریل 2022، تتر دو سوم مبادلات خارج از بیت کوین را از نظر ارزش به خود اختصاص داده است و این مسئله باعث اهمیت این رمز ارز شده است.

در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به تتر بیاندازیم و به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که تتر چیست. پس با ما همراه باشید تا در مورد این استیبل کوین اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

 

استیبل کوین چیست؟

پیش از آن که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که تتر چیست، نیاز است تا شما را با مفهوم استیبل کوین‌ها آشنا کنیم و در مورد ویژگی این دسته از کوین‌ها اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم.

استیبل کوین‌ها ارزها دیجیتالی هستند که ارزش آن‌ها دقیقاً معادل با ارزش یک ارز، کالا یا ابزار مالی است. هدف استیبل کوین‌ها ارائه جایگزینی برای مقابله با نوسانات بالای ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین است.

استیبل کوین‌ها نسبت به ارزهای دیجیتال ناپایدارتر به عنوان گزینه مفیدتری برای حفظ سرمایه به حساب می‌آید. استیبل کوین‌ها ممکن است به ارزهایی مانند دلار آمریکا یا به قیمت کالایی مانند طلا متصل شوند. به منظور پاسخ به این سوال که تتر چیست باید گفت که تتر هم یکی از انواع استیبل کوین‌هایی است که در بازار رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

معرفی تتر

در راستای بررسی این مسئله که تتر چیست باید گفت که تتر جزو استیبل کوین‌هایی است که هدف آن‌ها ثابت نگه داشتن قیمت توکن‌هایشان است. تتر به قیمت دلار آمریکا وصل شده است و دقیقاً ارزش آن برابر با 1 دلار است.  همچنین پروژه تتر شامل توکن‌های متصل به یورو، یوان چینی و طلاست که شما می‌توانید از این توکن‌ها هم استفاده کنید.

به منظور اتصال به یک ارز سنتی نیاز است تا استیبل کوین‌ها ذخایری از دارایی مد نظر خود را داشته باشند. این مسئله به آن دلیل است که اطمینان حاصل شود که استیبل کوین‌ها در معرض نوسانات قیمتی مشابه رمز ارزهای دیگر نیستند و قیمت آن‌ها به واسطه داشتن پشتوانه دستخوش تغییر و نوسان نمی‌شوند.

در همین راستا تیم تتر هر روز خلاصه‌ای از ذخایر خود را در وب سایت شان به روز می‌کند. به عنوان مثال در تاریخ 12 مه 2022، دارایی 81.3 میلیارد دلاری برای تتر گزارش شده بود. در همان تاریخ، تتر گزارش داد که 83.74 درصد از ذخایر خود را به صورت نقد، معادل‌های نقدی، سپرده‌های کوتاه مدت و اوراق تجاری در نظر گرفته است. همچنین 4.61 درصد در اوراق قرضه شرکتی، 5.27 درصد وام‌های تضمین شده به واحدهای تجاری غیر وابسته و 6.38 درصد سایر مدل‌های سرمایه گذاری هستند.

معرفی تتر

نکته مهمی که در مورد اینکه تتر چیست باید بدانید که به دلیل ارزش پایدار استیبل کوین‌ها می‌توان از آن‌ها به عنوان وسیله مبادله مانند پول معمولی در بازار رمز ارزها استفاده کرد. همان طوری که ذکر کردیم، از نظر عملی، استیبل کوین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید از نوسانات بازار رمز ارزها دور بمانید.

رشد سریع آن‌ها و همچنین استفاده از استیبل کوین‌ها به عنوان وثیقه توسط پروتکل‌های وام دهی و سرمایه گذاری غیر متمرکز مالی از دیگر دلایلی است که باعث محبوبیت تتر شده است.

در ماه مه 2022 پس از ریزش شدید بازار رمز ارزها، قیمت تتر پس از سقوط ارزش یک استیبل کوین دیگر به نام TerraUSD  برای مدت کوتاهی به 0.96 دلار کاهش پیدا کرد و این مسئله شوک عجیبی به این رمز ارز وارد کرد.

البته قیمت توکن‌های تتر به سرعت به بیش از 0.99 دلار بازگشت و مجموعه تتر گفت که به درخواست‌های بازخرید خود ادامه می‌دهد تا دوباره نسبت 1 به 1 توکن به دلار آمریکا برقرار شود.

همچنین یکی از نکات مهمی که پس از آن که متوجه شدید که تتر چیست برای خرید این رمز ارز باید به آن توجه داشته باشید این است که قیمت تتر در ایران براساس قیمت روز دلار تعیین می‌شود و در صورتی که قصد دارید تا تتر را با استفاده از ریال خریداری کنید، نیاز است تا از صرافی‌های موجود و براساس قیمت روز دلار این استیبل کوین را سفارش دهید.

همچنین شما می‌توانید از انواع مختلف والت‌ها به عنوان کیف پول تتر استفاده کرده و از این طریق پس از خرید تتر، این رمز ارز را در کیف پول خود نگهداری کنید.

 

نکات مهمی که در مورد تتر باید بدانید

پس از آن که بیان کردیم تتر چیست و اطلاعات کاملی را در مورد این رمز ارز به شما ارائه کردیم، حال لازم است تا شما را با چند نکته بسیار مهم در مورد تتر آشنا کنیم.

در نوامبر سال 2017، مجموعه تتر سرقت الکترونیکی 31 میلیون دلاری توکن USDT را گزارش کرد. این اتفاق باعث شد تا هارد فورکی در تتر رخ دهد. از آن زمان تا به امروز، این شرکت همواره مورد انتقاد است؛ زیرا بسیاری از فعالین حوزه رمز ارزها اعتقاد دارند که ذخایر دلاری که تتر دارد به اندازه کافی نیست. برای مقابله با این انتقادات تتر اقدام به استخدام یک شرکت حسابداری برای انجام حسابرسی خود کرد اما در ژانویه 2018، تتر این مجموعه را اخراج کرد.

در آوریل سال 2019، لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، پس از اینکه مشخص شد بیت فاینکس حداقل 700 میلیون دلار از ذخایر تتر وام گرفته است تا وجوه مسدود شده شرکت BitFinex را جبران کند، حکمی را اعلام کرد که در آن تتر و iFinex مادر BitFinex را به نقض بیشتر قوانین نیویورک محکوم کرد. در فوریه 2021 تتر و بیت فاینکس با پرداخت جریمه 18.5 میلیون دلاری توانستند این پرونده را حل و فصل کنند.

در انتها هم برای استفاده از تتر نیاز است تا بدانید که دامیننس تتر چیست و چه مفهومی دارد. اگر پس از بررسی اینکه تتر چیست بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که دامیننس تتر چیست باید گفت که دامیننس تتر که نماد آن USDT.D است بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود: بالا رفتن دامیننس تتر بیانگر افزایش تعداد کوین‌های تتر است و این یعنی معامله گران در حال تبدیل ارزهای خود به تتر هستند. از سوی دیگر کاهش دامیننس تتر می‌تواند نشان از تبدیل تتر به سایر ارزهای دیجیتال باشد.

 به همین واسطه می‌توان گفت که اگر بدانید که دامیننس تتر چیست و تتر چیست و چه مفهومی دارد، می‌توانید از آن برای پیش بینی بازار رمز ارزها استفاده کنید. در واقع افزایش دامیننس می‌تواند خبر از ریزش بازار بدهد و همچنین کاهش دامیننس تتر می‌تواند نشانگر بالا رفتن بازار در روزهای آتی شود.

 

مزایا استفاده از تتر چیست

پس از آن که بیان کردیم تتر چیست، حال لازم است تا در مورد مزایا خرید تتر اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. در وهله اول به منظور فعالیت در بسیاری از صرافی‌ها، نیاز است تا از طریق کیف پول تتر اقدام به جا به جایی این رمز ارز به حساب صرافی خود کنید، چرا که اکثر صرافی‌ها از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند.

در واقع به منظور بررسی این مسئله که تتر چیست می‌توان گفت که تتر به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا وجوه خود را بین بخش‌های مختلف دنیا کریپتوکارنسی جا به جا کنند. همچنین به دلیل ارزش 1 به 1 این رمز ارز با دلار آمریکا، شما می‌توانید به راحتی از آن برای دور بودن از نوسانات بازار رمز ارزها استفاده کنید.

مزایا استفاده از تتر چیست

پس آن که بیان شد که تتر چیست اگر قصد دارید تا در داخل کشور اقدام به خرید دلار فیزیکی کنید، می‌توانید به جای آن به سراغ تتر آمده و بر اساس قیمت تتر در ایران و معادل دلاری که قصد خرید آن را دارید، از تتر استفاده کنید. البته به منظور انجام این کار پیشنهاد ما این است که قیمت تتر در ایران را در صرافی‌های مختلف چک کنید تا بتوانید با قیمت مناسب این استیبل کوین را خریداری کنید.

 

سوالات متداول

1) قیمت تتر چقدر است؟

به دلیل آن که تتر یک استیبل کوین است، قیمت آن ثابت بوده و دقیقاً معادل 1 دلار است.

2) بهترین کیف پول تتر چیست؟

اکثر والت‌ها از تتر پشتیبانی می‌کنند، با این وجود از بهترین کیف پول تتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • CryptoWallet
  • Tether Wallet
  • MyEtherWallet
  • OmniWallet
  • Coinomi
  • Binance Wallet

 

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به تتر انداخته و تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که تتر چیست. در صورتی که قصد دارید تا در بازار رمز ارزها فعالیت کنید، نیاز است تا حتماً در گام اول اقدام به خرید تتر کنید و سپس با استفاده از تتر سایر رمز ارزها را خریداری کنید. در صورتی که نظر خاصی در مورد تتر دارید، می‌توانید دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

پست های مشابه:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.