معرفی روش‌های کاهش کارمزد شبکه اتریوم

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با روش‌هایی که به واسطه آن قادر خواهید بود کارمزد شبکه اتریوم را کاهش دهید آشنا کنیم و به بررسی هر یک از این روش‌ها بپردازیم. علاوه بر این مسئله می‌خواهیم به بررسی کارمزد شبکه اتریوم نیز بپردازیم. پس با توجه به این مسئله اگر شما عزیزان از جمله افرادی هستید که قصد انجام معاملات بر روی شبکه ارز دیجیتال اتریوم را دارید ولی به دلیل کارمزد بالای شبکه اتریوم از این کار خودداری می‌کنید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی روش‌هایی بپردازیم که به واسطه آن قادر خواهید بود کارمزد شبکه اتریوم را کاهش دهید.
اگر از جمله فعالان بازار ارز دیجیتال باشید به خوبی به این مسئله واقف هستید که ارز دیجیتال اتریوم یکی از بزرگترین رمز ارزهای بازار ارز دیجیتال می‌باشد و در حال حاضر رتبه دوم را در میان سایر ارزهای دیجیتال در اختیار دارد. این رمز ارز هم اکنون محبوبیت بسیار زیادی را در میان فعالان بازار ارز دیجیتال دارد. اما یکی از معایب بزرگی که این شبکه ارز دیجیتال در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کند، کارمزد بالای شبکه ارز دیجیتال اتریوم می‌باشد. تا به امروز برنامه‌های بسیار زیادی برای حل مشکل کارمزد شبکه اتریوم به واسطه ویتالیک بوترین، خالق ارز دیجیتال اتریوم انجام شده است، اما هیچ یک از این راه کارها تاثیر بسزایی را بر روی کارمزد شبکه اتریوم نداشته است.
از جمله مواردی که باعث بالا رفتن میزان کارمزد شبکه اتریوم شده است، می‌توان به افزایش کاربران این شبکه اشاره کرد. اما آیا راه کاری وجود دارد که به واسطه آن بتوان کارمزد شبکه اتریوم را کاهش داد؟ کاهش گس اتریوم چگونه امکان پذیر خواهد بود؟ اگر این قبیل سوالات برای شما عزیزان نیز پیش آمده است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی پاسخ این سوالات بپردازیم.

 

آشنایی با گس اتریوم

گس در شبکه ارز دیجیتال اتریوم به معنی همان کارمزد شبکه اتریوم می‌باشد. در حقیقت کارمزد شبکه اتریوم همان میزان اتریومی است که کاربران باید بابت انجام تراکنش خود در این شبکه پرداخت کنند. به بیان ساده‌تر می‌توان گس را واحدی برای اندازه گیری هزینه‌های شبکه اتریوم دانست. هر چقدر میزان گس اتریوم بیشتر باشد، کاربر باید هزینه بیشتری را برای انجام تراکنش خود در شبکه اتریوم پرداخت کند. کاربران بازار ارز دیجیتال در بستر شبکه اتریوم کارهای بسیار زیادی را انجام می‌دهند که از جمله آنان می‌توان به خرید و فروش NFTها اشاره کرد.

این قبیل کارها باعث خواهد شد که کارمزد شبکه اتریوم بالاتر برود. علاوه بر این مسئله از آنجایی که شبکه ارز دیجیتال اتریوم از جمله محبوب‌ترین رمز ارزهای این بازار می‌باشد، کاربران بسیاری خواهان این هستند که این رمز ارز را خریداری کنند و همین شلوغی شبکه نیز از جمله مواردی است که سبب افزایش کارمزد شبکه اتریوم شده است.

 

کارمزد شبکه اتریوم چیست؟

همانگونه که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، تراکنش‌هایی که در شبکه بلاکچین انجام می‌شوند نیاز به پرداخت هزینه دارند که این هزینه به صورت گس پرداخت خواهد شد. به بیان ساده‌تر می‌توان این گونه بیان کرد که میزان گس معیاری برای تعیین هزینه‌ها در شبکه اتریوم می‌باشد. البته جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که هزینه کارمزد شبکه اتریوم همیشه ثابت نخواهد بود و به دلایل مختلف در برهه‌های زمانی متفاوت میزان کارمزد شبکه اتریوم نیز متفاوت خواهد بود. شاید برای برخی از شما عزیزان این سوال پیش آمده باشد که میزان کارمزد شبکه اتریوم را چه کسی تعیین خواهد کرد؟ که در جواب این سوال باید بگوییم که میزانه هزینه کارمزد شبکه اتریوم را ماینرهای این شبکه تعیین خواهند کرد. به صورت کلی هر چقدر میزان عرضه و تقاضا در یک رمز ارز بیشتر باشد، کارمزد آن شبکه نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

پس با توجه به این مسئله می‌توان گفت که کارمزد شبکه اتریوم رابطه مستقیمی با عرضه و تقاضا دارد. علاوه بر این مسئله اندازه تراکنش‌ها نیز تاثیر بسزایی را بر روی کارمزد شبکه اتریوم دارد. اگر شما عزیزان بتوانید در زمان مناسب اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم کنید، این امکان وجود دارد که بتوانید ارز دیجیتال اتریوم را با پرداخت کارمزد کمتری خید و فروش کنید. در حال حاضر بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال به دنبال راه حلی برای کاهش کارمزد شبکه اتریوم هستند، که در ادامه این مقاله به برخی از این راه کارها خواهیم پرداخت.

 

دلیل گس اتریوم چیست؟

شاید این سوال برای برخی از شما عزیزان پیش آید که دلیل وجود گس اتریوم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دلیل پرداخت کارمزد در شبکه اتریوم به دو دلیل است. دلیل اول این است که در شبکه اتریوم تراکنش‌هایی به نام تراکنش اسپم وجود دارد که می‌تواند به شبکه اتریوم آسیب وارد کند. پس با توجه به این مسئله با توجه به این که برای هر تراکنش در شبکه اتریوم باید کارمزدی پرداخت شود، دیگر کسی قادر به ایجاد تراکنش‌های اسپم نخواهد بود و دلیل آن نیز هزینه بر بودن آن می‌باشد.

دلیل دومی که در مورد کارمزد شبکه وجود دارد این است که ماینرهای شبکه در ازای پاداش استخراج ارز دیجیتال اتریوم را انجام خواهند داد. دلیل دریافت پاداش توسط ماینرهای شبکه اتریوم نیز این می‌باشد که ماینرها مسئول حفاظت شبکه اتریوم هستند. برای همین نیز در صورتی که روند استخراج برای ماینر سودی را به همراه نداشته باشد، این کار را انجام نخواهد داد و امنیت شبکه به خطر خواهد افتاد.

 

دلایل نرخ بالای کارمزد شبکه اتریوم

هر چقدر میزان تقاضا برای فضای یک بلاک در بلاکچین اتریوم بالا باشد، کارمزد شبکه اتریوم به مراتب بالاتر خواهد رفت. در حقیقت قضیه از این قرار است که فعالان و کاربران شبکه اتریوم برای این که بتوانند تراکنش خود را در اولویت تایید قرار دهند اقدام به پرداخت کارمزد بیشتری می‌کنند. از سوی دیگر ماینرها نیز در مرحله ابتدایی تراکنش‌هایی را در اولویت قرار خواهند داد که کارمزد بیشتری داشته باشد. به صورت کلی زمانی که کاربران یک شبکه برای به دست آوردن فضا در یک بلاک با یکدیگر رقابت کنند، میزان کارمزد شبکه نیز به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد. اما به صورت کلی دو دلیل باعث افزایش شدید کارمزد شبکه اتریوم خواهد شد که در ادامه به آنان اشاره خواهیم کرد.

 

پروژه‌های دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز

یکی از دلیل اصلی که باعث افزایش کارمزد شبکه اتریوم می‌گردد، پروژه‌های دیفای می‌باشد. این مسئله به حدی شدید است که پروژه‌های دیفای در سال 2020 میلادی توانستند رشد بیش از 20 برابری را برای کارمزد شبکه اتریوم به همراه آورند. همان طور که می‌دانید در شبکه اتریوم امکان اجرای قراردادهای هوشمند وجود دارد. هر چقدر تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه بلاکچین بیشتر باشد، ازدحام شبکه نیز به مراتب بیشتر خواهد بود و در نهایت کارمزد شبکه اتریوم نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

توکن‌های غیرمثلثی یا NFTها

NFTها یکی دیگر از مواردی هستند که بر روی کارمزد شبکه اتریوم تاثیر بسزایی دارند. توکن‌های غیرمثلثی با سایر توکن‌های بازار ارز دیجیتال متفاوت هستند. یکی از تفاوت‌های اصلی آنان این است که توکن‌های غیرمثلثی را نمی‌توان به واحد‌های کوچک‌تر تبدیل کرد و صاحب آن تنها یک شخص خاص خواهد بود. توکن‌های دیجیتالی می‌توانند آثار هنری و یا دارایی‌های دیجیتالی کاربران فضای مجازی باشند. این توکن‌ها از جمله مواردی هستند که تاثیر بسیاری را بر روی کارمزد شبکه اتریوم اعمال خواهند کرد. به عنوان نمونه توکن کریپتوکیتیز یگی از مواردی است که بر روی شبکه اتریوم پایه ریزی شده است. در سال 2017 این برنامه غیرمتمرکز ازدحام بسیاری را برای شبکه اتریوم ایجاد کرد که باعث بالا رفتن کارمزد شبکه اتریوم شد. به صورت کلی اگر پروژه‌های دیفای در شبکه اتریوم گسترش پیدا کنند و بیشتر شوند، کارمزد شبکه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

بررسی روش‌های کاهش کارمزد شبکه اتریوم

حال که تا به اینجای مطلب با مفهوم کارمزد شبکه اتریوم آشنا شدیم و دلایل افزایش کارمزد آن را مورد بررسی قرار دادیم. همان گونه که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، هر چقدر میزان تقاضا بیشتر شود، کارمزد شبکه اتریوم نیز به مراتب بیشتر خواهد شد. اما نکته مثبت این ماجرا این است که بالا بودن هزینه گس دائمی نخواهد بود و با اجرای کامل لایه دوم اتریوم کارمزد این شبکه کاهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد. اما سوال اصلی این است که تا آن زمان چه باید کرد؟ اگر با نحوه عملکرد کارمزد شبکه اتریوم آشنایی پیدا کرده باشید، به خوبی می‌دانید که با چند راه حل ساده شما قادر خواهید بود کارمزد شبکه اتریوم را کاهش دهید. حال در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با روش‌های کاهش کارمزد شبکه اتریوم آشنا کنیم.

 

1.انتخاب زمان مناسب برای انجام تراکنش

اگر از جمله فعالان بازار ارز دیجیتال باشید به خوبی به این مسئله واقف هستید که بازار ارز دیجیتال و شبکه اتریوم در ساعات مخصوصی شلوغ می‌باشد. کارمزد شبکه ارز دیجیتال اتریوم قیمت مشخصی را نخواهد داشت و ممکن است در یک شبانه روز بارها نوسان قیمت را در آن شاهد باشیم. حال با توجه به این مسئله این شما هستید که تصمیم گیری خواهید کرد که چه زمانی را برای انجام تراکنش‌های خود مورد استفاده قرار دهید. به صورت کلی باید شما زمانی را برای انجام تراکنش‌های خود تعیین کنید که در آن زمان کاربران کمتری در شبکه وجود داشته باشند؛ بدین صورت شما قادر خواهید بود تراکنش خود را با هزینه بسیار اندکی به ثبت برسانید.

توصیه ما به شما عزیزان این است که تراکنش‌های خود را به روزهای شنبه و یکشنبه موکول کنید. دلیل این سخن نیز این است که به دلیل این که شنبه و یکشنبه روزهای آخر هفته محسوب خواهد شد، بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال دست از فعالیت خواهند کشید و شبکه ارز دیجیتال اتریوم نیز به همین دلیل خلوت خواهد شد. همین مسئله موجب خواهد شد که کارمزد شبکه ارز دیجیتال اتریوم در این روزها کاهش پیدا کند. علاوه بر این مسئله بدترین زمانی که یک کاربر می‌تواند تراکنش خود را به ثبت برساند، بین ساعات 1 تا 8 بعد از ظهر خواهد بود؛ دلیل این سخن نیز این است که این زمان در قاره اروپا اوج زمان استفاده از بازار ارز دیجیتال خواهد بود.

 

استفاده از راه حل مقیاس پذیری شبکه ارز دیجیتال اتریوم

پروژه‌هایی که از راه حل مقیاس پذیری اتریوم استفاده می‌کنند، درست است که در ابتدای مسیر خود هستند، اما اهمیت بسیار زیادی دارند و کاربران قادر خواهند بود از این پروژه‌ها برای کاهش میزان کارمزد شبکه استفاده نمایند. استفاده از راه حل لایه دوم اتریوم این امکان را به کاربران خواهد داد تا که بتوانند با کارمزد کمتری معاملات خود را بر بستر شبکه اتریوم به ثبت برسانند. به عنوان نمونه شما عزیزان قادر خواهید با استفاده از سایدچین میزان کارمزد شبکه اتریوم خود را تا حد بسیار چشمگیری کاهش دهید.

 

استفاده از توکن گس

زمانی که کارمزد شبکه اتریوم پایین است، شما عزیزان قادر خواهید بود توکن گس به وجود آورید و با استفاده از آن تراکنش‌های خود را به ثبت برسانید. در این زمان شبکه اتریوم با پاداش دادن اتریوم به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به واسطه آن تراکنش‌های خود را به ثبت برسانید. البته جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که استفاده از این روش دائمی نخواهد بود و در آینده کاربران قادر به استفاده از این روش نخواهند بود. دلیل این سخن نیز این است که این توکن‌ها در نهایت باعث شلوغی بیشتر شبکه اتریوم خواهند شد و در نهایت کارمزد اتریوم باز هم بالا خواهد رفت.

استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز کاهش دهنده هزینه گس
شما عزیزان قادر خواهید بود با استفاده از برنامه‌هایی به مانند صندوق وی 2 پروژه یرن هزینه تراکنش‌ها را تا حدودی کاهش دهید. این پروژه‌ها تراکنش‌ها را به صورت کاملا خودکار به ثبت خواهند رساند و همین مسئله موجب خواهد شد که کارمزد اتریوم به مراتب کمتر از حالت عادی باشد. در حال حاضر پروژه‌های بسیار زیادی بر بستر بلاکچین وجود دارد که شما عزیزان قادر خواهید بود با استفاده از آنان کارمزد تراکنش‌های خود را کاهش دهید.

 

برنامه ریزی تراکنش‌ها با دیفای سرور

پیش از این که اقدام به انجام تراکنش در شبکه اتریوم کنید، از مقدار گس آن اطمینان حاصل کنید. در حقیقت شما عزیزان قادر خواهید بود اقدام به شبیه سازی یک تراکنش کنید و با استفاده از ان میزان گس را متوجه شوید. در حال حاضر یک حالت جدید در دیفای ایجاد شده است که از طریق شبیه سازی میزان کارمزد شبکه را به ما نشان خواهد داد. این سخن کاملا درست است که این روش تاثیر مستقیمی را بر روی کارمزد شبکه ندارد، اما به شما کمک خواهد کرد تا که بتوانید نرخ گس را بدانید. شما با استفاده از این قبیل برنامه‌ها قادر خواهید بود ساعات طلایی برای انجام معاملات را شناسایی کنید.

 

استفاده از برنامه‌های تخفیف کارمزد

در حال حاضر برخی از برنامه‌ها که در حوزه بلاکچین مشغول به فعالیت هستند، به منظور محبوبیت بیشتر نزد کاربران خود تخفیف‌هایی را برای انجام تراکنش به کاربران خود اعطا خواهند کرد. به عنوان مثال در بالانسر برنامه‌ای ایجاد شد که کاربران در آن قادر بودند با استفاده از آن هزینه انجام تراکنش‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهند. برنامه بالانسر این کار را به واسطه توکن BLA برای کاربران امکان پذیر می‌کرد. حال اگر شما با استفاده از این پلتفرم تراکنش‌های خود را به ثبت برسانید، بخشی از هزینه تراکنش خود را به صورت توکن این برنامه دریافت خواهید کرد. علاوه بر این پلتفرم، برنامه‌های دیگری نیز این ویژگی‌ را دارند که از جمله آنان می‌توان به فوروکومبو اشاره کرد که فعالیت مشابه با بالانسر را دارد.

 

انتخاب کیف پول با کارمزد پایین

یکی دیگر از راه کارهایی که شما عزیزان به واسطه آن قادر خواهید بود هزینه تراکنش‌های خود را کاهش دهید این است که از کیف پول‌های ارز دیجیتالی استفاده کنید که کارمزد کمتری را در ازای انجام تراکنش از شما دریافت خواهند کرد. در حال حاضر شما قادر خواهید بود با استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی به مانند کیف پول ارز دیجیتال دارما ولت و دپر اتریوم هزینه تراکنش‌های شبکه اتریوم خود را تا حدودی کاهش دهید. برای همین نیز هم اکنون این دو کیف پول ارز دیجیتال محبوبیت بسیاری را در میان فعالان بازار ارز دیجیتال دارند.

 

طبقه بندی معامله‌ها

همان طور که پیش از این به آن اشاره کردیم، هر معامله و تراکنشی در شبکه اتریوم هزینه گس متفاوتی را دارد. این مسئله به این معنی است که برخی از تراکنش‌های موجود در شبکه اتریوم به مانند یکدیگر خواهند بود. توصیه ما به شما عزیزان این است که برای این که بتوانید هزینه کارمزد شبکه ارز دیجیتال اتریوم را کاهش دهید بهتر است که تراکنش‌های مشابه را شناسابیی کنید و آنان را در یک برهه زمانی مشخص انجام دهید. با این کار شما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

 

توجه به نمودار کارمزد شبکه اتریوم

برای این که بتوانید معاملات خود را با کمترین میزان کارمزد انجام دهید، بهتر است که به نمودار کارمزد شبکه اتریوم توجه ویژه‌های را داشته باشید. این نمودار به شما عزیزان کمک خواهد کرد تا که بتوانید تراکنش‌های خود را در برهه‌های زمانی انجام دهید که کارمزد اتریوم در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. به صورت کلی می‌توان گفت که استفاده از نمودار گس یکی از ساده‌ترین راه کارهایی ات که شما به واسطه آن قادر خواهید بود بهترین زمان برای انجام تراکنش خود را بیابید.

 

کاهش کارمزد شبکه اتریوم، سود بیشتر در معاملات مختلف

زمانی که کارمزد شبکه اتریوم کاهش پیدا کند، سود شما از معاملاتی که انجام خواهید داد به مراتب بیشتر خواهد بود. همانطور که دیدید، ما در این مطلب سعی کردیم شما عزیزان را به صورت کامل با کارمزد شبکه اتریوم آشنا کنیم و سپس خصوصیات منحصر به فرد آن را خدمت شما معرفی کردیم. همان طور که دیدید، روش‌های بسیار گوناگونی وجود دارد که شما عزیزان قادر خواهید بود به واسطه آن کارمزد اتریوم را کاهش دهید. این مسئله کاملا درست است که شبکه ارز دیجیتال اتریوم یک شبکه بسیار محبوب می‌باشد، اما مشکل بالا بودن کارمزد این شبکه در حال حاضر به یک معضل بزرگ برای این شبکه تبدیل شده است.

البته جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که با راه اندازی پروژه اتریوم 2.0 بسیاری از مشکلات شبکه اتریوم حل خواهد شد. اما تا آن زمان شما عزیزان قادر خواهید بود با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله خدمت شما معرفی کردیم، میزان کارمزد شبکه ارز دیجیتال اتریوم را کاهش دهید. کاهش کارمزد شبکه علاوه بر این که صرفه اقتصادی خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت، به شما کمک خواهد کرد تا که بتوانید جا به جایی دارایی خود را میان کیف پول‌های دیجیتال خود، با کمترین میزان هزینه انجام دهید.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با روش‌هایی که به واسطه آنان قادر خواهید بود کارمزد اتریوم را کاهش دهید آشنا کنیم و هر یک از آنان را خدمت شما معرفی کنیم. همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، کارمزد در حقیقت هزینه‌ای است که کاربران بازار ارز دیجیتال در ازای انجام تراکنش خود باید پرداخت کنند. در حال حاضر تمامی شبکه‌های ارز دیجیتال کارمزد دارند. اما مشکلی که شبکه ارز دیجیتال اتریوم با آن دست و پنجه نرم می‌کند این است که میزان کارمزد شبکه ارز دیجیتال اتریوم بسیار بیشتر از سایر شبکه‌های ارز دیجیتال می‌باشد.

اما خوشبختانه شما عزیزان قادر خواهید بود با استفاده از روش‌های مختلفی که در این مقاله به آنان اشاره کردیم میزان هزینه کارمزد اتریوم را تا حد چشمگیری کاهش دهید. به عنوان مثال کاربران بازار ارز دیجیتال قادر خواهند بود با انجام تراکنش‌های خود در روزهای شنبه و یکشنبه تراکنش‌های خود را با هزینه کمتری به ثبت برسانند.
در پایان جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که این مسئله کاملا درست است که شما قادر خواهید بود با استفاده از راه کارهای مختلف هزینه تراکنش شبکه اتریوم را تا حدودی کاهش دهید، اما این را به خاطر داشته باشید که این راه کارها هیچ کدام دائمی نخواهند بود. دلیل این سخن نیز این است که راه کارهایی به مانند استفاده از توکن گس تنها در حال حاضر قابل استفاده می‌باشد و دلیل آن نیز این است که با گذشت زمان و زیاد شدن این توکن‌ها، شبکه ارز دیجیتال اتریوم خود به خود شلوغ خواهد شد و همین مسئله باعث بالا رفتن میزان کارمزد اتریوم خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.