8 کاربرد اتریوم که دنیای تکنولوژی را متحول می‌کند!

در این مقاله قصد داریم به تحلیل 8 کاربرد اتریوم بپردازیم و دلایل خرید اتریوم را برای شما عزیزان شرح دهیم. همان طور که می‌دانید ارز دیجیتال اتریوم دومین رمز ارز برتر بازار ارز دیجیتال می‌باشد؛ از این رو بسیاری از افراد به دنبال این هستند که بر روی این رمز ارز سرمایه گذاری کنند. اما این رمز ارز خصوصیات دیگری نیز دارند که در این مطلب به 8 مورد از آنان اشاره خواهیم کرد. پس با توجه به این مسئله در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با کاربرد اتریوم آشنا کنیم.

 

اتریوم چیست؟

پیش از این که به بررسی 8 مورد از کاربرد اتریوم بپردازیم، جا دارد یک توضح کلی را در مورد این رمز ارز خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. شبکه ارز دیجیتال اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز است که مبتنی بر فناوری بلاکچین می‌باشد. غیرمتمرکز بودن این شبکه به این معنی است که هیچ نهاد و یا سازمانی بر روی این شبکه نظارت ندارد و این فعالان بازار هستند که این شبکه را مدیریت خواهند کرد. توکن این شبکه ارز دیجیتال اتریوم می‌باشد که محبوبیت بسیار بالایی را در میان سایر ارزهای دیجیتال دارد. این برنامه توانایی این را دارد که برنامه‌های نوین و کاربردی بسیاری را ایجاد کند. این برنامه تمامی واسطه‌های موجود را حدف کرده است و به واسطه این کار هزینه شما بسیار کاهش خواهد یافت. به صورت کلی می‌توان گفت که شبکه ارز دیجیتال اتریوم یک شبکه متن باز است که به توسعه دهندگان این اجازه را خواهد داد برنامه‌های کاربردهای خود را روی آن راه اندازی و اجرا نمایند.

جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که تمامی شبکه ارز دیجیتال اتریوم به واسطه نودها و گره‌های این شبکه مدیریت خواهد شد. این نودها در حقیقت داوطلبان و شرکت کنندگان در شبکه هستند که کل بلاکچین اتریوم را در سیستم عامل خود ذخیره و نگه داری خواهند کرد. این افراد به واسطه فعالیتی که در شبکه انجام خواهند داد، امنیت شبکه ارز دیجیتال اتریوم را تامین خواهند کرد و در ازای این کار توکن بومی این شبکه را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. این شبکه ارز دیجیتال در سال 2013 میلادی به واسطه شخصی به نام ویتالیک بوترین راه انداری شد و در طول این سال‌ها محبوبیت بسیاری را توانسته است در بازار ارز دیجیتال به دست آورد. حال که یک آشنایی کلی با این رمز ارز پیدا کردید، در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی هشت کاربرد اتریوم بپردازیم.
همان طور که می‌دانید در حال حاضر آرزوی بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال و نیز جامعه حال حاضر این است که بتوانند در یک دنیای بدون واسطه و غیرمتمرکز زندگی کنند. بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم جرقه برای این رویا بود. هم اکنون بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال این رمز ارز را دومین نسل از فناوری بلاکچین می‌دانند. نسل اول فناوری بلاکچین بیت کوین است. بیت کوین به عنوان یک دارایی نسل اول در حال حاضر بی رقیب است و پیشتاز این بازار می‌باشد. اما این رمز ارز در بعضی از حوزه‌ها کاربرد چندانی ندارد و همین مسئله باعث شده است که اتریوم بتواند جایگاه خود را در این بازار با ثبات کند. به واسطه ارز دیجیتال اتریوم می‌توان کارهای بسیاری را انجام داد که که شاید نتوان آنان را به واسطه ارزهای دیجیتالی به مانند بیت کوین و اتریوم انجام داد. شما عزیزان قادر خواهید بود این رمز ارز را به واسطه خرید تتر و به واسطه صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید.
البته جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که این شبکه مشکلاتی را نیز در پیش دارد که نمی‌توان از آنان چشم پوشی کرد. از جمله مشکلات اساسی که شبکه ارز دیجیتال اتریوم با آن رو به رو است، می‌توان به مقیاس پذیری پایین این شبکه ارز دیجیتال اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که این پروژه همواره در حال رشد است و در اینده شاهد تکامل هر چه بیشتر این شبکه خواهیم بود. به عنوان مثال در آینده‌ای نه چندان دور این شبکه طی یک بروز رسانی قرار است که الگوریتم خود را از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام تغییر دهد؛ که این مسئله به صورت کلی مقیاس پذیری این شبکه را بهبود خواهد بخشید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مهمترین موارد کاربرد اتریوم آشنا کنیم.

کاربرد اتریوم در دنیای تکنولوژی

کاربرد اتریوم در دنیای تکنولوژی

1. کاربرد اتریوم در بهبود خدمات بانکی و مالی

اگر از جمله فعالان بازار ارز دیجیتال باشید، به خوبی به این مسئله واقف خواهید بود که این رمز ارز در حوزه بانکداری و مالی کاربردهای بسیار زیادی دارد.از جمله این موارد می‌توان به فعالیت در زمینه اوراق قرضه و قراردادها و نیز بیمه اشاره کرد. به عنوان نمونه فرض کنید شخصی بدون اطلاع بانک، در پرداخت چند مورد از اقساط خود ناموفق عمل کرده باشد. در چنین مواردی می‌توان به جای این که تمامی حقوق این فرد را سلب کرد به واسطه یک قرارداد هوشمند زمان پرداخت و بازپرداخت را تعیین نمود تا چنین مشکلی دوباره پیش نیاید. این مورد را می‌توان از جمله مهم ترین و بهترین موارد کاربرد اتریوم دانست.

یکی دیگر از موارد کاربرد اتریوم را می‌توان، نرم افزارهای پرداخت ملی غیرمتمرکز دانست. این قبیل پرداخت را می‌توان به عنوان دیفای نام برد. میکرو دائو یکی از مشهورترین این پروژه‌ها می‌باشد که با استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم توانسته است یک ارز دیجیتال با ثبات را ایجاد کند که DIA نام دارد. این ارز با پشتوانه ارز دیجیتال اتریوم عرضه خواهد شد. نکته جالب در مورد این سکه این است که قیمت آن با دلار یکی است.
در حال حاضر نظام اقتصاد جهان بر پایه تراکنش بنا شده است که شبکه اتریوم در حال تغییر این نظام می‌باشد. در قرارداد هوشمند اتریوم، امکان چنین تغییری وجد دارد. به واسطه این قراردادها می‌توان هر چیزی را بدون ریسک و خطر معامله کرد. این روش از معامله بسیار امن می‌باشد و به مراتب امنیت بیشتری را نسبت به قراردادهای سنتی دارد. به عنوان مثال تصور کنید که به جای این که یک عکس را از فروشگاه خریداری کنید، به واسطه این شبکه قادر خواهید بود آن عکس را از خود عکاس خریداری کنید. برای این کار تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که یک قرارداد دوطرفه را ایجاد کنید. برای انجام این کار شما به واسطه چند کلیک ساده قادر به انجام آن خواهید بود.

 

2. بازارهای پیش بینی

استفاده از ارز دیجیتال اتریوم در بازارهای پیش بینی یکی دیگر از موارد کاربرد اتریوم می‌باشد. در حال حاضر پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که از بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم در سیستم خود استفاده می‌کنند که از جمله آنان می‌توان به آگر و جنوسیس اشاره کرد. بازارهای پیش بینی به بازارهایی گفته می‌شود که شما در آن قادر خواهید بود یک رویداد خاص را پیش بینی کنید. به عنوان مثال نتیجه یک بازی فوتبال یا حدس قیمت اجنال از جمله مواردی هستند که در این بازارها به پیش بینی آنان پرداخته می‌شود. از طرفی جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که ارزان بودن این روند باعث شده است که این نوع بازارها از جمله نقاط قوت این بازارها محسوب شوند.

 

3. توکن سازی از دارایی‌های واقعی

به عقیده بسیاری از فعالان و نیز کارشناسان بازار ارز دیجیتال، بازار توکن‌های اوراق بهادار می‌تواند یک فرصت پول ساز باشد و شبکه ارز دیجیتال اتریوم ثابت کرده است که یک فضای بسیار مناسب برای ساخت این توکن‌ها می‌باشد. همان طور که می‌دانید، این توکن‌ها قادر خواهند بود نماینده هر چیزی در دنیای واقعی باشند که از جمله این موارد می‌توان به ملک و یا فلزات گران‌بها اشاره کرد. به واسطه ساخت این توکن‌ها، افراد قادر خواهند بود به جای رد و بدل کردن کالاهای فیزیکی، می‌توان در بستر مجازی آنان را مبادله کرد. این مسئله منجر به این شده است که این خصوصیت از جمله موارد کاربرد اتریوم محسوب شود.

4. کاربرد اتریوم در مدریت هویت دیجیتال

فعالان بازار ارز دیجیتال قادر خواهند بود از این شبکه ارز دیجیتال برای مدیریت هویت خود استفاده نمایند و مشکلاتی از جمله شناسایی و سرقت هویت را تا حدودی از بین ببرند. انجام این کار به واسطه قراردادهای هوشمند ممکن خواهد بود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در این شبکه ارز دیجیتال، این خود شما خواهید بود که مسئول اطلاعات هویتی خود خواهید بود. به عنوان مثال در صورتی که شما عزیزان قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید، باید اطلاعات پاسپورت خود را وارد کنید و بعد از بررسی‌های مورد نیاز درخواست شما مبنی بر سفر تایید خواهد شد.

به واسطه استفاده از این روش اطلاعات هویتی شما هیچ گاه فاش نخواهد شد و هیچکس قادر به دستیابی به اطلاعات شما نخواهد بود. تنها در صورتی افراد دیگر قادر به دستیابی به اطلاعات شما خواهند بود که خود شما اطلاعات را در اختیار دیگر افراد قرار دهید. اطلاعات شما به صورت کلی بر روی بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم ذخیره و نگهداری خواهد شد و به جز شما کسی قادر به بازدید از اطلاعات هویتی نخواهد بود.

 

5. کاربرد اتریوم در دموکراسی سیاسی

اگر از جمله افرادی هستید که مشغول به مطالعه این مقاله می‌باشید، به احتمال زیاد از جمله افرادی هستید که از نظر دانش در سطح نسبتا خوبی قرار دارید. پس با توجه به این مسئله ممکن است که بارها برای انجام رای گیری به پای صندوق رای رفته باشید و نظر خود را اعلام کرده باشید. اما آیا به این مسئله فکر کرده‌اید که آیا در انتخابات تقلبی صورت خواهد گرفت یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متاسفانه در رای گیری‌ها امکان این که تقلب صورت بگیرد وجود دارد. اما یکی دیکر از موارد کاربرد اتریوم این است که در رای گیری‌هایی که به واسطه این شبکه و قراردادهای هوشمند صورت خواهد گرفت، هیچ کس به صورت مستقیم بر روی رای گیری نقش نخواهد داشت و به واسطه همین امر هیچ گونه تقلبی را در رای گیری شاهد نخواهیم بود. پس با توجه به این مسئله می‌توان به این موضوع پی برد که استفاده از اتریوم به برقراری مردم سالاری کمتر بسیار زیادی خواهد کرد.

 

6. احترام به حریم خصوصی

یکی دیگر از موارد کاربرد اتریوم احترام به حریم خصوصی می‌باشد. به احتمال بسیار زیاد همه شما بارها از موتور قدرتمند جست و جوی گوگل استفاده کرده اید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این شرکت هر ساله اطلاعات شما را ذخیره خواهد کرد و آنان را به شرکت‌های دیگری که در حوزه تبلیغات هستند خواهد فروخت و از این راه سود بسیار خوبی را به دست خواهد آورد.

پس با توجه به این مسئله در گوگل هیچ خبری از امنیت و احترام به حریم خصوصی نخواهد بود؛ اما در مورد شبکه بلاکچین اتریوم قضیه از این قرار نخواهد بود و در این شبکه احترام به حریم خصوصی به خوبی رعایت شده است. البته جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که از آنجایی که همه چیز ممکن است، نمی‌توان تصمین کرد که شبکه ارز دیجیتال اتریوم به صورت کامل به این مشکل پایان داده است. اما به صورت کلی به واسطه اتریوم می‌توان کاری کرد که با هر بار ذخیره اطلاعات سوابق کار در شبکه ثبت شود.

 

پس با توجه به این مسئله موتورهای جست و جو باید در ذخیره اطلاعات ایمن تر عمل کنند و ایمنی کاربران خود را تامین کنند. دلیل این سخن نیز این است که در صورتی که امنیت و حریم خصوصی کاربران در شبکه ارز دیجیتال اتریوم تامین نشود، کاربران و فعالان این شبکه اعتماد خود را به این شبکه از دست خواهند داد و این رخ داد منجر به این خواهد شد که این شبکه محبوبیت این شبکه ارز دیجیتال روز به روز کاهش خواهد یافت و ارزش این رمز ارز به مراتب کمتر خواهد شد.

 

7. ذخیره امن اطلاعات

یکی دیگر از موارد کاربرد اتریوم، ذخیره امن اطلاعات در این شبکه می‌باشد. شرکت‌هایی به مانند دراپ باکس و مایکروسافت، حجم بسیار زیادی از داده را بر روی سرورهای خود ذخیره خواهند دارد که صدها سرور در آنان ذخیره شده است. مشکل این مزارع سرور این است که به نوعی می‌توان گفت که تمامی اطلاعات در این شرکت‌ها در یک جا متمرکز شده است و در صورت وقوع یک رویداد ناگوار ممکن است که تمامی اطلاعات ذخیره شده به یکباره از بین برود و یا این که به سرقت برده شود. راه حل این مشکل چیزی جز غیرمتمرکز سازی نخواهد بود. جایی که در آن اطلاعات تنها در چند جا به صورت متمرکز ذخیره نخواهند شد. در شبکه ارز دیجیتال اتریوم داده‌ها و اطلاعات در صدها و یا هزاران پایگاه در سرتاسر دنیا ذخیره خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که این رخ داد کاری بسیار سخت و دشوار است و بسیار کم شاهد این مسئله هستیم. دلیل این سخن نیز این است که ساخت یک شبکه امن و سریع میان تمامی سرورهای دنیا به یک چالش بسیار بزرگ تبدیل شده است. با این اوصاف شبکه ارز دیجیتال اتریوم یک راه حل مناسب را برای آن طراحی کرده است که آن نیز استفاده از فناوری بلاکچین می‌باشد. به واسطه این فناوری می‌توان داده‌ها را در چند صد پایگاه مختلف در جاهای مختلف ذخیره کرد و این کار امنیت شبکه و داده‌ها را به مراتب بالاتر خواهد برد.

 

8. انقلابی در حوزه سلامت

اتریوم قادر خواهد بود منجر به ایجاد یک انقلاب در حوزه سلامت شود. دلیل این سخن نیز این است که در حال حاضر بسیاری از بیماران قادر خواهند بود سوابق بیماری خود را بر روی بلاکچین اتریوم ذخیره کنند و این مورد نیز از جمله موارد کاربرد اتریوم می‌باشد. به واسطه این کار افراد قادر خواهند بود حتی در صورت در دسترس نبودن و فراهم نبودن شرایط برای ویزیت دکتر، به صورت مجازی با پزشک خود دوره درمان خود را به اشتراک بگذارند و از نظرات آن با خبر باشند. برای همین نیز بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال بر این باور هستند که شاید روزی فرا برسد که شبکه ارز دیجیتال اتریوم بتواند جان هزارن نفر را از مرگ نجات دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با 8 مورد از مهم ترین کاربرد اتریوم آشنا کنیم و هر یک را به صورت مفصل توضیح دهیم. همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، ارز دیجیتال اتریوم یکی از کاربردی ترین رمز ارزهای بازار ارز دیجیتال می‌باشد و همین مسئله منجر به این شده است که کاربران جلب این رمز ارز شوند. از جمله کاربردهایی که این رمز ارز دارد می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این شبکه یک بستر مناسب برای توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز است که برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی آن ایجاد نمایند.

در پایان جا دارد به این موضوع اشاره کنیم که درست است که کاربرد اتریوم بسیار زیاد است، اما این شبکه معایبی را نیز به دنبال دارد که از جمله مهم ترین آنان می‌توان به مشکل مقیاس پذیری ارز دییتال اتریوم اشاره کرد. پس با توجه به این مسئله نمی‌توان گفت که این شبکه یک شبکه کاملا بی نقص و پر کاربرد می‌باشد. البته این شبکه همچنان در حال توسعه و تکامل می‌باشد و باید دید که در آینده با چالش‌ و مشکلاتی که با آنان مواجه خواهد شد چگونه مقابله خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.