چگونه و از کجا اولین NFT خود را خریداری کنیم؟

در سال گذشته توکن‌های غیرمثلی یا بی‌همتا تبدیل به یکی از بحث‌ برانگیزترین اصطلاحات بازار ارز دیجیتال شدند. در حال حاضر افراد بسیار زیادی در حوزه خرید و فروش این توکن‌ها فعالیت دارند. اگر شما هم از علاقمندان توکن‌های غیرمثلی باشید احتمالاً با خود می‌گویید که خرید این توکن‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟ آیا توکن‌های غیرمثلی همانند ارز دیجیتال از صرافی ارز دیجیتال خریداری می‌شوند؟ در ادامه به بررسی چگونگی خرید اولین توکن غیرمثلی می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

توکن غیرمثلی چیست؟

توکن‌های غیرمثلی یا غیرقابل تعویض نوعی توکن منحصربه‌فرد هستند که در بلاک‌چین ذخیره می‌شوند و همانطور که از نام آن‌ها مشخص است قابل معاوضه یا تعویض نیستند. برای آنکه مفهوم توکن‌های غیرمثلی را بهتر درک کنید به این نکته دقت داشته باشید که ۱ واحد اتریوم درست معادل با ۱ اتریوم است، به همین خاطر برای کاربران تفاوتی ندارد که کدام نوع اتریوم را برای خرید و فروش بکار می‌برند. اما در سمت دیگر توکن‌های غیرمثلی به طور منحصر به ‌فرد قابل شناسایی هستند و در بسیاری از موارد برای کاربران این موضوع اهمیت دارد که دقیقاً کدام توکن غیرمثلی را خریداری می‌کنند. لازم به ذکر است که توکن‌های غیرمثلی یک روش برای توکنیزه‌کردن مالکیت یک دارایی به شکل فیزیکی و دیجیتالی هستند.

تفاوت توکن غیرمثلی با ارز دیجیتال

یک توکن غیرمثلی همانند یک ارز دیجیتال نوعی دارایی دیجیتال به شمار می‌آید اما میان این دو تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

قابل تقسیم نیست

توکن‌های غیرمثلی برخلاف ارزهای دیجیتال قابل تقسیم نیستند و شما نمی‌توانید بخشی از آن‌ها را خریداری نمایید. همانطور که می‌دانید در دنیای کریپتوکارنسی با مراجعه به یک صرافی ارز دیجیتال شما می‌توانید نیم یا حتی بخش کوچک‌تر و کم‌تری از یک ارز دیجیتال را خریداری نمایید.

نظیر ندارند

در توکن‌های غیرمثلی برخلاف ارزهای دیجیتال به ندرت می‌توان دو توکن شبیه هم مشاهده کرد. البته به این نکته دقت داشته باشید که در برخی موارد افراد تصمیم می‌گیرند از یک اثر خود بیست توکن طراحی و ایجاد کنند که در این شرایط تعداد آن توکن به بیست می‌رسد.

غیرقابل تعویض هستند

همانطور که گفتیم توکن‌های غیرمثلی منحصر به‌ فرد هستند، به همین خاطر می‌توان گفت که این توکن‌ها برخلاف ارزهای دیجیتال غیرقابل تعویض هستند و یک توکن نمی‌تواند جایگزین توکن دیگر شود.

کاربردهای توکن‌های غیرمثلی

در حال حاضر توکن‌های غیرمثلی در امور مختلف و بسیاری کاربرد دارند که در ادامه به معرفی و بررسی چهار مورد از آشناترین کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم.

کلکسیونرها

احتمالاً یک ساعت قدیمی برای شما چندان جذاب نیست اما کلکسیونرها علاقه بسیار زیادی به جمع‌آوری ساعت، تمبر و دیگر کالاهای مشابه دارند. به این ترتیب می‌توان گفت که هر فرد که یک وسیله قدیمی دارد با تبدیل آن به یک توکن غیرمثلی به راحتی موفق به فروش آن خواهد شد. لازم به ذکر است که کلکسیونرها با خرید یک وسیله حق مالکیت آن وسیله را به دست می‌آورند.

خالق هنرهای دیجیتالی

کپی رایت برای تمام افراد به خصوص هنرمندان عرصه‌های دیجیتال از گذشته تا به امروز یک چالش بسیار بزرگ است. با منحصر به ‌فرد کردن یک اثر هنری توسط توکن‌های غیرمثلی در بلاک‌چین مشخصات صاحب اثر بطور دقیق درج می‌شود و این مشخصات قابل تغییر نیستند. شایان ذکر است که با استفاده از توکن‌های غیرمثلی می‌توانید سود واسطه‌ها را از بین ببرید و به این ترتیب اثر هنری خود را با قیمت بالاتری به فروش رسانید.

بازی‌های دیجیتالی

کاربران می‌توانند اقلام بازی‌های دیجیتالی خود نظیر؛ اسلحه را به یک توکن غیرمثلی تبدیل کنند و سپس آن را به فروش رسانند.

دارایی‌های حقیقی و مجازی

با وجود آنکه توکن‌های غیرمثلی بسیار نوظهور هستند و افراد بسیار زیادی هنوز آن‌ها را نمی‌شناسند با استفاده از آن‌ها می‌توان به سادگی به خرید و فروش ویلا، لباس و دیگر کالاهای مشابه پرداخت.

توکن‌های غیرمثلی چگونه ایجاد می‌شوند؟

بطورکلی توکن‌های غیرمثلی در یک فرآیند به اسم صدور ایجاد می‌شوند. صدور به معنای ایجاد کردن یک توکن غیرمثلی در بلاک‌ چین است.

در حال حاضر هنرمندان به سادگی می‌توانند آثار هنری خود را به یک توکن غیرمثلی تبدیل کنند و در بازارهای مختلف نظیر؛ اپن‌سی و رریبل به فروش رسانند. این بازارها رابط کاربری بسیار ساده و آسانی دارند و تمام افراد حتی افراد مبتدی و تازه‌کار می‌توانند از آن استفاده نمایند.

چگونه توکن غیرمثلی بخریم؟

خرید توکن غیرمثلی نیز همانند خرید ارز دیجیتال از صرافی ارز دیجیتال مراحل و گام‌های مختلفی دارد. پیش از هر چیزی یک کیف پول ایجاد نمایید. حال کیف پول خود را به بازار توکن‌های غیرمثلی متصل کنید. در این مرحله مطابق با توکن غیرمثلی جهت خرید کیف پول خود را شارژ نمایید و در نهایت توکن غیرمثلی مورد نظر خود را خریداری نمایید. در ادامه مراحل خرید یک توکن غیرمثلی را بطور کامل و دقیق توضیح می‌دهیم.

شرایط مورد نظر

برخی از بازارهای خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی از پرداخت با کارت‌های اعتباری پشتیبانی می‌کنند اما قیمت ‌گذاری و فروش تعداد بسیار زیادی از این توکن‌ها مطابق با ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد. به این نکته دقت داشته باشید که برای خرید یک توکن غیرمثلی با استفاده از ارز دیجیتال باید کیف پول مناسب و میزان کافی ارز دیجیتال مورد نظر را در اختیار داشته باشید.

ایجاد کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول رمزارز یا ارز دیجیتال نوعی کیف پول دیجیتالی است که کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را در آن نگهداری کنند. برای آنکه بهتر مفهوم کیف پول رمزارز را درک کنید این کیف پول درست شبیه به کیف پول دیجیتالی نظیر؛ کش‌اپ برای ارزهای فیات است.

امروزه هریک از کیف پول‌های ارز دیجیتال از بلاک چین‌های مشخص و معینی پشتیبانی می‌کند، به همین خاطر کاربران باید کیف پولی ایجاد کنند که از بلاک چین و توکن غیرمثلی مورد نظر آن‌ها پشتیبانی نماید. از رایج‌ترین و پرکاربردترین کیف پول‌های ارز دیجیتال خرید توکن‌های غیرمثلی می‌توان به کیف پول متامسک برای شبکه اتریوم و کیف پول فانتوم برای شبکه سولانا اشاره کرد. کیف پول‌های ذکرشده به شکل یک نسخه مرورگر قابل استفاده هستند و از تلفن‌های همراه نیز پشتیبانی می‌کنند.

فرآیند ایجاد کیف پول ارز دیجیتال

فرایند ایجاد کیف پول ارز دیجیتال بسیار سریع است و نیاز به ارائه هیچ مدرک خاصی نیست. مراحل این فرآیند عبارتند از:

 1. نصب افزونه مرورگر کیف پول ارز دیجیتال متامسک یا فانتوم
 2. افزودن آن به مرورگر
 3. ایجاد کیف پول

ارسال مقدار موردنیاز ارز دیجیتال به کیف پول

حال که کیف پول ارز دیجیتال خود را ایجاد و نصب کرده‌اید باید مقداری ارز دیجیتال مربوط به آن که اتر یا سولانا است را به آن واریز نمایید. آسان‌ترین و بی‌دردسرترین روش جهت این امر ایجاد یک حساب در صرافی‌‌های ارز دیجیتال نظیر؛ بایننس، کوین بیس و… است. در این روش شما ارز دیجیتال مورد نظر را از صرافی‌ خریداری و به آدرس کیف پول خود آن‌ها را ارسال می‌کنید. احتمالاً با خود می‌گویید که آدرس یک کیف پول ارز دیجیتال را از کجا می‌توان به دست آورد؟ به این نکته دقت داشته باشید که شما می‌توانید از بخش بالایی کیف پول آدرس کیف پول که رشته‌ای از حروف یا اعداد تصادفی است را پیدا نمایید.

روش دیگر جهت خرید ارز دیجیتال خرید مستقیم از کیف پول است. البته به این نکته دقت داشته باشید که این روش خرید تنها زمانی موثر است که در کشور شما پرداخت با ارزهای فیات امکان‌پذیر باشد. لازم به ذکر است که در این روش خرید ارز دیجیتال تنها کافی است که در کیف پول متامسک بر روی گزینه خرید و در کیف پول فانتوم بر روی گزینه واریز کلیک نمایید تا گزینه‌های پرداخت به شما نمایش داده شوند. به این نکته دقت داشته باشید که در حال حاضر کیف پول متامسک با شرکت‌های پرداخت Wyre و Transak و کیف پول فانتوم با شرکت پرداخت Moonpay همکاری دارد.

خرید توکن غیرمثلی

حال که تمام موارد فوق را انجام دادید کیف پول ارز دیجیتال خود را به بازار توکن‌های غیرمثلی متصل نمایید و در میان مجموعه‌های مختلف جست‌وجو کنید تا به این ترتیب توکن غیرمثلی خود را پیدا نمایید. به این نکته دقت داشته باشید که شما برای خرید یک توکن غیرمثلی می‌توانید قیمت مد نظر پیشنهاد دهید یا اینکه اگر توکن مورد نظر قیمت‌گذاری شده است با همان قیمت آن را خریداری نمایید. در این مرحله در کیف پول ارز دیجیتال باید تأیید تراکنش خود را انجام دهید تا چند ثانیه بعد توکن غیرمثلی در کیف پول شما نمایش داده شود.

کیف پول‌هایی که از توکن‌های غیرقابل تعویض پشتیبانی می‌کنند

همانطور که گفتیم کیف پول‌های مورداستفاده برای خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی حتماً از اتریوم پشتیبانی می‌کنند و قابلیت اتصال به فروشگاه‌هایی که توکن را برای فروش گذاشته‌اند را داشته باشند. علاوه بر کیف پول‌های متامسک و فانتوم کیف پول‌های بسیار دیگری نیز از توکن‌های غیرمثلی پشتیبانی می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • My EtherWallet
 • Trust Wallet
 • Coinbase Wallet
 • و…

از کجا می‌توان توکن‌های غیرمثلی را خریداری کرد؟

بطورکلی شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی را از بازارهای مختلف توکن‌های بی‌همتا خریداری نمایید که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

اپن‌سی

در حال حاضر اپن‌سی بزرگ‌ترین و آشناترین بازار توکن‌های غیرمثلی است و تعداد بسیار زیادی از کاربران از طریق این بازار اقدام به خرید می‌کنند. کاربران با استفاده از این پلتفرم می‌توانند بر بستر شبکه اتریوم، پالیگان و کلاتین به خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی بپردازند. آشناترین و رایج‌ترین توکن‌های غیرمثلی پلتفرم اپن‌سی عبارتند از:

 • توکن‌های منحصربه‌فرد
 • ۱۰۰۰۰ مجموعه عکس پروفایل
 • گیمینگ
 • عکاسی
 • موسیقی
 • و…

رریبل چیست؟

رریبل یکی از آشناترین و محبوب‌ترین بازارهای خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی است که کاربران بدون نیاز به دانش کدنویسی و آشنایی با نوشتن قراردادهای هوشمند می‌توانند به سادگی از بستر آن استفاده کنند. به این نکته دقت داشته باشید که تفاوت اصلی میان رریبل و اپن‌سی در بلاک‌چین‌های تحت پشتیبانی آن‌ها است. همچنین رریبل نوعی پلتفرم است که توسط کاربران اداره می‌شود.

خوب است بدانید که رریبل از اتریوم، تزوس و فلو پشتیبانی می‌کند.

بطورکلی کاربرانی که از رریبل استفاده می‌کنند به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • افرادی که در حوزه تولید توکن‌های غیرمثلی فعالیت دارند و به دنبال یک بستر مناسب جهت فروش آن‌ها هستند.
 • افرادی که کلکسیونر هستند و به دنبال خرید توکن‌های غیرمثلی هستند.

 

شایان ذکر است که تمام تراکنش‌های مالی شبکه رریبل با استفاده از کیف پول‌های وب۳ نظیر؛ کیف پول متامسک انجام می‌گیرند. همچنین این شبکه به‌عنوان ابزارهای پرداخت مالی تنها از کوین اتر و توکن‌های بر بستر اتریوم پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم رریبل برای چه کسانی مناسب است؟

در حال حاضر افراد فعال در حوزه‌های مختلف می‌توانند از پلتفرم‌ رریبل استفاده کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • هنر
 • عکاسی
 • بازی
 • موسیقی
 • و…

لوکز ریر

لوکز ریر یکی از جدیدترین بازارهای توکن‌های غیرمثلی است که در حال حاضر تنها از توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند. کنترل این بازار توسط جامعه کاربران انجام می‌گیرد و تمام کارمزد معاملات دریافتی در آن در اختیار سهام‌ گذاران توکن بومی آن قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که کاربران بازار لوکز ریر به ازای هر خرید و فروشی که انجام می‌دهند توکن بومی این شبکه را دریافت می‌کنند.

سوپر ریر

سوپر ریر از دیگر پلتفرم‌های خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی است که تمام تمرکز آن بر روی آثار هنری افراد است. به عبارت دیگر سوپر ریر را می‌توان یک گالری دیجیتالی برای آثار هنری هنرمندان درنظر گرفت.

لازم به ذکر است که سوپر ریر در حال حاضر تنها از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند.

فاندیشن

فاندیشن همانند پلتفرم سوپر ریر تمام تمرکز خود را بر آثار هنری افراد می‌گذارد و فقط از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند.

دیگر بازارهای خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی عبارتند از:

 • NBA Top Shot
 • Magic Eden
 • Gem
 • Sound
 • و…

مشاهده توکن غیرمثلی پس از خرید

شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی خود را پس از خرید از طریق ساده‌ترین و آسان‌ترین روش یعنی اتصال کیف پول به بازارهای مختلف توکن غیرمثلی و نظیر؛ اپن‌سی و… در بخش پروفایل خود مشاهده نمایید.

 در این روش اگر بازار مذکور از بلاکچینی که توکن غیرمثلی شما بر بستر آن قرار دارد پشتیبانی کند تمام توکن‌های غیرمثلی در کیف پول شما نمایش داده می‌شوند.

در روش دیگر شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی را در کیف پول ارز دیجیتال خود بصورت مستقیم مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که در کیف پول ارز دیجیتال فانتوم در هر دو نسخه افزونه مرورگر و موبایلی توکن‌های غیرمثلی به سادگی قابل مشاهده هستند. اما در سمت دیگر کاربران کیف پول ارز دیجیتال متامسک در افزونه مرورگر نمی‌توانند توکن‌های غیرمثلی خود را مشاهده کنند اما در نسخه موبایلی این امکان وجود دارد.

نکات مهم پیش از خرید توکن‌های غیرمثلی

نکات مهم پیش از خرید توکن‌های غیرمثلی

پیش از خرید اولین توکن غیرمثلی خوب است که چند نکته را در نظر داشته باشید. این مکان عبارتند از:

کیفیت پروژه

همانطور که می‌دانید اطمینان کامل در رابطه با موفقیت یک پروژه در بلندمدت امری زمان‌بر و بسیار دشوار است. اما با در نظر داشتن چند نکته می‌توان تا حد بسیار زیادی از موفقیت آن اطمینان حاصل کرد. این نکات عبارتند از:

 • تیم توسعه‌دهنده
 • کاربرد توکن
 • قدرت جامعه

یک تیم خوب همان تیمی است که نقشه راه برنامه‌ریزی‌شده خود را بتواند اجرا کند و هرگونه تغییر ضروری در مسیر را اعمال کند. به این نکته دقت داشته باشید که ایجاد یک پروژه توکن غیرمثلی بلندمدت به یک تیم بسیار قوی و متعهد نیاز دارد.

اگر پروژه توکن غیرمثلی یک تیم توسعه‌ دهنده توانا داشته باشد، کاربرد توکن غیرمثلی در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید توکن غیرمثلی که در بازی رایانه‌ای استفاده می‌شود نسبت به توکنی که هیچ کاربردی ندارد بسیار ارزشمندتر است.

درنهایت مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل کیفیت پروژه قدرت جامعه است. البته سنجش این عامل بسیار دشوار است، چراکه بر اساس دیدگاه هر فرد این عامل می‌تواند متفاوت باشد.

بطورکلی می‌توان گفت پروژه‌ای جامعه قوی دارد که بر موفقیت آن باور داشته باشند و بر موفقیت بلندمدت آن معطوف شده باشد.

از رایج‌ترین روش‌هایی که می‌توان قدرت جامعه توکن‌های غیرمثلی را متوجه شد به پیوستن به دیسکورد، صحبت‌هایی که در توییتر و دیگر اپلیکیشن‌ها در رابطه با آن شده و… می‌توان اشاره کرد.

اطلاعات درون زنجیره‌ای

بطورکلی می‌توان گفت که اطلاعات درون زنجیره‌ای همان اطلاعات تراکنشی پروژه توکن‌های بی‌همتا است. شما با استفاده از این روش می‌توانید در رابطه با خریداران توکن‌های غیرمثلی و چگونگی استفاده از آن به دیدگاه بهتری برسید.

شایان ذکر است که قبل از خرید توکن‌های غیرمثلی و مشاهده آن‌ها باید به این نکته دقت داشته باشید که در وب‌سایت رسمی مجموعه مورد نظر قرار دارید، چراکه در حال حاضر مجموعه‌های جعلی بسیار زیادی وجود دارد.

معرفی تعدادی از شناخته‌شده‌ترین توکن‌های غیرمثلی فروخته‌شده

تا به امروز توکن‌های غیرمثلی بسیار زیادی به فروش رسیده‌اند که شناخته‌شده‌ترین و آشناترین آن‌ها عبارتند از:

 • Everydays
 • کریپتوپانک
 • Crossroad
 • و…

جمع‌بندی

همان طور که گفتیم توکن‌های غیرمثلی یا غیرقابل تعویض نوعی توکن منحصر به‌ فرد هستند که در بلاک ‌چین ذخیره می‌شوند و همانطور که از نام آن‌ها مشخص است قابل معاوضه یا تعویض نیستند.

توکن‌های غیرمثلی در یک فرآیند به اسم صدور ایجاد می‌شوند. صدور به معنای ایجاد کردن یک توکن غیرمثلی در بلاک‌چین است. در حال حاضر هنرمندان به سادگی می‌توانند آثار هنری خود را به یک توکن غیرمثلی تبدیل کنند و در بازارهای مختلف نظیر؛ اپن‌سی و رریبل به فروش رسانند و به این روش کسب درآمد نمایند.

درنهایت در حال حاضر شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی را برخلاف ارزهای دیجیتال که از صرافی‌‌های ارز دیجیتال قابل خرید هستند از بازارهای مختلف توکن‌های بی‌همتا نظیر؛ رریبل، اپن‌سی، لوکز ریر، سوپر ریر، فاندیشن و… به سادگی خریداری نمایید.

پست های مشابه:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.