چگونه در متاورس از خود محافظت کنیم؟ قربانی دیوانگان مجازی نشوید

متاورس یکی از جدیدترین دستاوردهای بشر و علم و فناوری است که امروزه تمام فیلم‌های مشهور و مجموعه‌های آن الهام گرفته‌اند اما به این نکته دقت داشته باشید که هر فناوری نوپا دارای ضعف و مشکلات بسیار و مختلفی است. Metaverse نیز از این قاعده مستثنی نیست و مشکلات بسیاری آن را تهدید می‌کنند. در حال حاضر امنیت و حریم خصوصی پلتفرم متاورس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در این مقاله قصد داریم به چگونگی محافظت از خود و ارزهای دیجیتال در بستر متاورس بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید تا بتوانید این پلتفرم جذاب را برای خود و دیگران امن‌تر از گذشته کنید.

متاورس چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که متاورس نوعی دنیای مجازی_ گرافیکی بسیار غنی است که در آن افراد به کار، بازی، تفریح، خرید و معاشرت و… مشغول هستند. در این بستر برخلاف دنیای حقیقی بسیاری از محدودیت‌ها بطور کامل از بین می‌روند.

لازم به ذکر است که در بستر Metaverse یک قانون هفت‌گانه وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تنها یک متاورس وجود دارد

همان طور که می‌دانید تنها یک اینترنت اما میلیون‌ها سرویس ‌دهنده خدمات اینترنتی وجود دارد. به این ترتیب می‌توان گفت که هزاران دنیای دیجیتال اما تنها یک Metaverse  وجود دارد.

متاورس برای همه است

‌ پلتفرم متاورس بستری جامع و کامل است که تمامی گروه‌ها می‌توانند در بستر آن فعالیت داشته باشند و هیچ فردی در دسترسی‌ به آن را محدودیت مواجه نیست.

هیچ‌کس متاورس را کنترل نمی‌کند

دقت داشته باشید که هیچ محدودیتی کنترل Metaverse را برعهده ندارد. البته به این نکته دقت داشته باشید که این به معنای عدم وجود یک یا چند زیر مجموعه با مالکیت خصوصی نیست.

متاورس متن‌باز است

پلتفرم متاورس بر پایه تکنولوژی‌ها و ابزارهای تعاملی ساخته شده است، به همین خاطر این پلتفرم متن‌باز است.

متاورس به سخت‌افزار بستگی نخواهد داشت

متاورس به سخت‌افزار بستگی ندارد، به همین خاطر هر کاربر با هر دستگاهی می‌تواند از این بستر استفاده کند. البته به این نکته دقت داشته باشید که امروزه برخی از محتواها برای سخت‌افزارهای خاص تهیه و تولید شده‌اند. اما بطور کلی می‌توان گفت که اغلب محتواهای تولیدی در بستر پلتفرم متاورس برای عموم مردم در دسترس هستند و با هر نوع دستگاهی تطابق می‌یابند.

متاورس یک شبکه است

پلتفرم متاورس یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های کامپیوتری است که برای تمام افراد انواع و اقسام محتواهای سه بعدی را فراهم می‌کند.

متاورس اینترنت است

پلتفرم متاورس یک بستر اینترنتی بهبود یافته و به‌روزرسانی شده است که تجربه‌های مجازی، انواع محتواهای سه بعدی و ارتباطات در لحظه را برای کاربران فراهم می‌کند.

چگونه وارد متاورس شویم؟

برای آنکه کاربران بتوانند به Metaverse وارد شوند باید چند مرحله را بگذرانند که در ادامه به ترتیب آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱_در قدم اول متاورس مورد نظر خود را انتخاب کنید. به این نکته دقت داشته باشید که در حال حاضر پروژه‌های بسیار زیادی در چارچوب متاورس فعالیت دارند. شما می‌توانید با مطالعه و بررسی این پروژه‌ها مناسب‌ترین و بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

 ۲_قوانین پروژه انتخابی خود را به دقت مطالعه کنید. دقت داشته باشید که برای ورود به یک متاورس باید با قوانین ویژه آن بطور کامل آشنا شوید تا به این ترتیب بدون هیچ مشکلی بتوانید در بستر آن به فعالیت بپردازید. فراموش نکنید که هر پروژه دارای قوانین منحصربه‌فرد و خاص است.

۳_ دقت داشته باشید که هنگام ورود به Metaverse باید یک کیف پول ارز دیجیتال که از توکن غیرمثلی و متاورس مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند داشته باشید. اگر به این کیف پول دسترسی ندارید می‌توانید از بهترین کیف پول موجود در بازار یعنی کیف پول متامسک بهره گیرید.

۴_ در این مرحله کیف پول خود را به متاورس انتخابی خود متصل کنید تا به این ترتیب بتوانید با استفاده از کیف پول فرآیند خرید و فروش و نگهداری دارایی‌های خود را ساده‌تر انجام دهید. برای مثال می‌توانید یک زمین خریداری نمایید و آن را مانند یک توکن غیرمثلی در کیف پول خود نگهداری کنید. یا اینکه با استفاده از ارز دیجیتال درون کیف پول خود اقدام به خرید هر نوع کالا و خدمات نمایید.

۵_همان طور که می‌دانید تمام کاربران بستر Metaverse با آواتار خود شناسایی‌ می‌شوند.

در این مرحله برای خود یک آواتار بسازید. دقت داشته باشید که این آواتار می‌تواند به هر شکلی باشد. برای مثال می‌توانید یک موجود شبیه خود یا حتی یک موجود خیالی و فضایی بسازید. جالب است بدانید که شما می‌توانید یک آواتار که توسط دیگر کاربران طراحی و ساخته شده است را نیز خریداری نمایید.

۶_ در این مرحله برای ورود به بستر متاورس کاملا آماده شده‌اید. دقت داشته باشید که نخستین فضای متاورس که به آن وارد می‌شوید لابی است. در این فضا شما می‌توانید تمام آموزش‌ها و راهنمایی‌های لازم جهت ورود به دنیای مجازی و Metaverseرا بطور کامل بیاموزید.

۷_ در این مرحله می‌توانید وارد تمام فضاهای عمومی و یا ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف متاورس شوید. دقت داشته باشید که در این مرحله می‌توانید معماری کلی متاورس و نحوه فعالیت در آن را بطور کامل متوجه شوید.

۸_ برای آنکه بستر متاورس را بهتر بشناسید پیشنهاد ما به شما این است که در این مرحله برای خود دوست پیدا کنید. همچنین می‌توانید با آواتار خود شروع به بازی کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر با کاربران حرفه‌ای بستر Metaverseآشنا و دوست شوید از راهنمایی‌های آن‌ها می‌توانید استفاده کنید و به این ترتیب با جزئیات این پلتفرم بطور کامل آشنا شوید.

۹_ حال می‌توانید در صورت تمایل برای خود زمینی در پلتفرم متاورس خریداری نمایید و شروع به ساخت‌وساز کنید. دقت داشته باشید که شما می‌توانید زمین خود را اجاره دهید یا حتی آن را به قیمت بالاتر بفروشید و به سود خوبی دست یابید. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که شما می‌توانید از طریق راه‌اندازی نمایشگاه و فروش بلیت‌های ورودی نیز به درآمد دست یابید.

چرا حفظ امنیت در پلتفرم متاورس مهم است؟

پیش از هر چیزی به این نکته دقت داشته باشید که در هنگام ورود به بستر متاورس باید برای انواع جنایات از جمله فریب، تجاوز در فضای مجازی، آزار و اذیت، خشونت و… آماده شد. اما جالب است بدانید که برخی کاربران در بستر Metaverseمی‌توانند در بستر متاورس برای برخی دیگر ظلم و ستمی ایجاد کنند.

در حال حاضر کاربران بسترهای اینترنتی از طریق وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی کارهای وحشتناک بسیار زیادی انجام می‌دهند. متاورس نیز از این قاعده مستثنی نیست و در بستر آن نیز می‌توان این کارها را انجام داد.

امروزه در بستر Metaverseدرگیری‌های بسیار زیادی بر سر جنسیت، نژاد، اعتقادات سیاسی، مذهبی و… رخ می‌دهد که این درگیری‌ها به سادگی بر سلامت روان افراد ساکن در این فضا می‌تواند تأثیر منفی و مخرب بگذارد.

پیشنهاد ما به شما این است که در بستر متاورس با افرادی جز آشنایان و دوستان خود در ارتباط نباشید. احتمالاً با خود می‌گویید پلتفرم متاورس یک بستر جهانی و بین‌المللی است که در آن به سادگی و بدون هیچ دردسری می‌توان با تمام جوامع ارتباط داشت. پس چرا باید با فردی جز آشنایان خود در ارتباط نبود؟ دقت داشته باشید که هر کاربری در بستر متاورس به دنبال منافع شما نیست، به همین خاطر باید در انتخاب افراد این بستر دقت بسیار زیادی بکار برد.

در نهایت پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام فعالیت در بستر Metaverseو دنیای مجازی دقت بسیار زیادی بکار ببرید و با افرادی که علایق و اهداف مشترک با شما دارند همگام شوید. همچنین از وارد شدن به موقعیت‌هایی که احتمال درگیری در آن‌ها بالا است اجتناب کنید.

مشکلات سخت‌افزاری

وابستگی بالای Metaverseبه سخت‌افزار یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بستر متاورس است. دقت داشته باشید که متاورس بدون دستگاه‌های دیجیتال خارجی مختلف نظیر؛ هدست‌های VR نمی‌تواند فعالیت داشته باشد یا کار کند. همچنین در این بستر ابزارهای محافظت‌نشده به‌عنوان یک نقطه ورود برای هکرها عمل می‌کنند. به همین خاطر خطرات بسیار زیادی برای کاربران Metaverseوجوددارد، چراکه به سادگی هکرها می‌توانند جاسوسی شما را از طریق برنامه واقعیت مجازی کنند.

جالب است بدانید که هکرها بارها توانسته‌اند در یک اتاق مجازی بدون اطلاع یا رضایت افراد تمام فعالیت‌ها و مکالمه‌های آن‌ها را ردیابی و شنود کنند. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که هکرها به سادگی می‌توانند اطلاعات بیومتریک را جمع‌آوری کنند. همانطور که می‌دانید این اطلاعات هدف اصلی هر هکر است.

اطلاعات دریافتی‌ در حمله هکرها در برخی موارد علیه کاربران استفاده می‌شوند و در ازای این امر باج‌گیری و دیگر اشکال اخاذی روی می‌دهد.

درنهایت پیشنهاد ما به شما این است که دستگاه‌ها را تنها از سازندگان تایید شده خریداری نمایند. دقت داشته باشید که این خریداران از راه‌حل‌های ممتاز که دارای پروتکل‌های امنیتی درجه یک هستند استفاده می‌کنند.

بطورکلی می‌توان گفت که جرایم سایبری و کلاهبرداری‌های مجازی همیشه وجود دارند و هیچوقت از بین نمی‌روند اما با انجام اقدامات ساده و ابتدایی که در بالا ذکر کردیم احتمال قربانی‌ شدن شما تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

مشکلات حریم خصوصی

میزان داده‌های شخصی که از افراد شرکت‌ کننده دریافت می‌شود از دیگر عواملی است که می‌تواند بستری مناسب برای کلاهبرداری ایجاد کند.

احتمالاً شما هم با غول‌های بازار که داده‌های شخصی را به دولت‌ها فروخته‌اند آشنایی دارید. به همین خاطر ضروری است که پیش از آنکه اطلاعات شخصی خود را وارد یک پلتفرم کنید در رابطه با امنیت آن اطمینان حاصل نمایید.

شایان ذکر است که در حال حاضر پلتفرم‌های Metaverse می‌توانند به روش‌های کاملاً دوستانه کاربران را ردیابی کنند. به این ترتیب نگرانی در رابطه با دزدیده ‌شدن اطلاعات بسیار افزایش می‌یابد. دقت داشته باشید که در بستر متاورس شرکت‌ها به راحتی می‌توانند بر تمام داده‌های بیومتریک و پاسخ‌های فیزیولوژیکی شما نظارت داشته باشند. از مهم‌ترین این داده‌ها و پاسخ‌ها می‌توان به حرکات بدن، حالات صورت، انحرافات صوتی و… اشاره کرد.

‌می‌توان گفت که متاورس یک شمشیر دو لبه است. برای آنکه مفهوم این گزاره را بهتر درک کنید به این نکته دقت داشته باشید که زمانی که شرکت‌ها توانایی درک رفتار یک فرد را داشته باشند یک فرد می‌تواند با تبلیغات بسیار مناسبی که انجام می‌دهد هدف شرکت‌ها قرار گیرد. البته این مسئله در سمت دیگر می‌تواند بسیار خطرناک و ترسناک باشد

برای آنکه بخش ترسناک پلتفرم Metaverseرا بهتر درک کنید فرض کنید که نتفلیکس دیگر از کاربران خود نپرسد که آیا هنوز در حال تماشا هستید؟ چراکه برنامه در این شرایط می‌داند که دیگر چشمان شما به فیلمی که به آن نگاه می‌کردید نگاه نمی‌کند. حال که با تمام جنبه‌های Metaverse آشنا شدید این نکته را در نظر داشته باشید که تنها خود شما می‌توانید تصمیم گیرید که آیا آمادگی لازم برای استفاده از تمام جنبه‌های متاورس و فاش اطلاعات و داده‌های خود را دارید یا خیر.

لازم به ذکر است که امروزه جامعه جهانی باید از پلتفرم‌های متاورس تضمین گیرد که داده‌های شخصی کاربران را تحت هیچ شرایطی به شرکت‌های شخص ثالث نفروشد. اما متأسفانه متاورس نمی‌تواند چنین تضمینی دهد، چراکه این پلتفرم بسیار نوپا است و هنوز هیچ پیش‌بینی دقیقی در رابطه با آن وجود ندارد. همچنین تا به امروز در رابطه با عملکرد این پلتفرم نیز برنامه روشنی ارائه نشده است.

جمع‌بندی

همانطور که گفتیم متاورس یکی از نوین‌ترین و جدیدترین دستاوردهای بشر و دنیای فناوری است که همانند هر پلتفرم نوپا دیگر با مشکلات و ضعف‌های بسیار زیادی مواجه است. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین این ضعف‌ها امنیت Metaverse است.

لازم به ذکر است که امنیت متاورس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، چراکه در برخی شرایط این پلتفرم ممکن است تمام اطلاعات و داده‌های کاربران خود را افشا کند یا اینکه به شخص ثالث بفروشد و از این طریق ضرر و آسیب بزرگی به آن‌ها برساند. البته همانطور که می‌دانید پلتفرم متاورس بستر بسیار کاربردی و جذابی دارد و در آن می‌توان به سادگی به کسب‌وکار و درآمد رسید.

درنهایت این نکته را فراموش نکنید که متاورس یک شمشیر دولبه است، چراکه همان‌قدر که می‌تواند جذاب و کاربردی باشد می‌تواند حریم شخصی افراد را نیز تهدید کند. پیشنهاد ما به شما این است که پیش از ورود به هریک از پروژه‌های متاورس در رابطه با آن‌ها به خوبی تحقیق کنید و تمام جنبه‌های آن را بسنجید تا به این ترتیب در دام مشکلات پلتفرم Metaverse قرار نگیرید و از بالاترین کارآیی آن بهره گیرید و به سود و درآمد خوب و بالایی دست یابید.

پست های مشابه:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.