نحوه قیمت گذاری NFT چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با نحوه قیمت گذاری NFTها آشنا کنیم و عواملی که بر روی ارزش آنان تاثیرگذار است را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. پس با توجه به این مسئله، اگر شما عزیزان از جمله افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری بر روی NFTها را دارید، توصیه ما به شما عزیزان این است که در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا که اطلاعات کافی را در مورد NFTها و نحوه قیمت گذاری NFTها خدمت شما ارائه کنیم.

نوآوری و توسعه یکی از مواردی است که در بازار ارز دیجیتال همواره شاهد آن خواهیم بود. دلیل این سخن نیز این است که هر چند سال یکبار شاهد این هستیم که یک نوع جدید از دارایی دیجیتال در این بازار عرضه می‌گردد و توجه بسیاری از فعالان بازار را به خود جلب می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به NFTها اشاره کرد که تنها بعد از گذشت چند ماه توانستند به یکی از محبوب‌ترین حوزه‌های سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال تبدیل شوند. حال در بازار ارز دیجیتال شاهد این هستیم که این NFTها با قیمت بسیار زیادی به فروش می‌رسند، اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که قیمت گذاری NFTها به چه صورت انجام خواهد شد. برای رسیدن به پاسخ این سوال در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با فرآیند قیمت گذاری NFT

در مورد قیمت گذاری NFT هیچ قائده و قانون خاصی وجود ندارد و در مورد قیمت گذاری NFTها نمی‌توان از همان روشی استفاده کرد که برای سهام به کار می‌رفتند. به ورت خلاصه می‌توان این گونه بیان کرد که قیمت گذاری NFT به واسطه آخرین میزان خرید و فروش آن تعیین خواهد شد. برای همین نیز در حوزه NFT حدس زدن قیمت یک توکن کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از خریداران NFT مهارت و دانش کافی را برای فعالیت در این حوزه ندارند و بسیاری از خرید و فروش‌های خود را به واسطه حدس و گمان انجام خواهند داد.

 

البته جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که ارزش NFTها بسته به وضعیت بازار تعیین خواهد شد و به صورت کلی خریداران و فروشندگان کنترلی بر روی قیمت گذاری NFT نخواهند داشت. به عنوان مثال می‌توان گفت که یک NFT ممکن است که برای مدت زمان بسیاری تقاضای بالایی داشته باشد، دلیل این تقاضای زیاد نیز این خواهد بود که بسیاری از کاربران و فعالان بازار ارز دیجیتال بر این باور هستند که آن توکن نادر و کمیاب است. ولی ممکن است که متوجه این مسئله بشوند که آن توکن یک توکن عادی است و ارزش چندانی ندارد، در این صورت به یکباره تمامی افرادی که قصد خرید آن توکن را داشتند از خرید آن صرف نظر خواهند کرد و قیمت آن دارایی بسیار افت خواهد کرد.

عوامل تعیین کننده قیمت گذاری NFT کدامند؟

حقیقت این است که قیمت گذاری NFT به صورت دقیق کاری بسیار سخت و دشوار است، اما با توجه به این که این حوزه در طی یک سال گذشته توانسته است کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کند، در حال حاضر فعالان بازار ارز دیجیتال سعی می‌کنند به واسطه چند فاکتور مهم قیمت گذاری توکن‌ها را انجام دهند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با برخی از فاکتورهای مهم برای قیمت گذاری NFT آشنا کنیم.

1. قیمت گذاری بر اساس امنیت بلاکچین

اولین نکته‌ای که باید در مورد قیمت گذاری توکن‌های NFT در نظر داشته باشیم بحث امنیت بلاکچین است. اولین سوالی که قبل از خرید یک NFT باید از خود بپرسید این است که آیا بلاکچین NFT مورد نظر امن است یا خیر؟ البته جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که این موضوع در مورد توکن‌هایی می‌باشد که بر روی زنجیره قرار دارند. تا زمانی که یک بلاکچین به کار خود ادامه دهد، NFT مورد نظری که بر روی آن پایه ریزی شده است نیز به کار خود ادامه خواهد داد. به صورت خلاصه می‌توان گفت که بقای NFT به وجود و یا عدم وجود بلاکچین بستگی دارد. نکته جالب توجه در مورد NFTها این است که بسیاری از آنان بر روی بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم پایه ریزی شده‌اند و این بلاکچین در حال حاضر یکی از بهترین بلاکچین‌ها از نظر امنیت می‌باشد. به بیان ساده تر می‌توان گفت که هر NFT که بر روی بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم پایه ریزی شده است، برای مدت زیادی قاد به بقا خواهد بود.

پس با توجه به این مسئله می‌توان به این موضوع پی برد که توکن‌هایی که بر روی شبکه ارز دیجیتال اتریوم پایه ریزی خواهند شد، از قیمت بیشتری نسبت به سایر NFTها برخورد دار خواهند بود و از امنیت بسیار خوبی نیز بهره خواهند برد.

2. قیمت گذاری  بر اساس قرارگیری و یا عدم قرارگیری NFT بر روی زنجیره

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در زمینه قیمت گذاری NFT قرار گرفتن و یا قرار نگرفتن NFT بر روی زنجیره خواهد بود. همان گونه که در مورد قبل به آن اشاره کردیم، NFTهایی که بر روی بلاکچین حضور دارند، بقای آنان وابسته به بلاکچین خواهد بود و به صورت کلی می‌توان گفت که قیمت آنان و بقای آنان به واسطه این ویژگی از سایر NFTها بیشتر خواهد بود.

اما در حوزه NFT شاهد این هستیم که برخی از NFTها خارج از بستر بلاکچین به کار خود ادامه می‌دهند. حال با توجه به این مسئله ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که این توکن‌ها بر روی چه بستری به فعالیت خود ادامه می‌دهند؟ به صورت خلاصه می‌توان این گونه بیان کرد که این توکن‌ها بر روی یک فضای ابری و یا از طریق یک سرور فعالیت خود را انجام خواهند داد. البته جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که این قبیل توکن‌ها معمولا عمر کوتاه‌تر و نیز قیمت به نسبت کمتری را در مقایسه با NFTهایی دارند که بر روی بلاکچین ایجاد شده‌اند.

3. قیمت گذاری NFT بر اساس قدمت توکن

اگر از جمله فعالان بازار ارز دیجیتال باشید به خوبی به این مسئله واقف هستید که مدت زمان بسیار کمی از ایجاد ای بازار گذشته است و چندان نمی‌توان به این فاکتور اعتماد کرد و در حال حاضر این فاکتور از اهمیت کمتری نسبت به سایر فاکتورها برای قیمت گذاری NFT برخورد دار است. بازار NFT در حال حاضر یک بازار بسیار محبوب در میان فعالان بازار ارز دیجیتال است، ولی در حال حاضر قدمت آنان بسیار کم می‌باشد. برای استفاده از این فاکتور باید 5 الی 6 سال دیگر صبر کنیم.

به صورت کلی می‌توان این گونه بیان کرد که قدمت بر روی قیمت گذاری NFTها چندان تاثیر گذار نخواهد بود و علت آن نیز چیزی جز نوپا بودن این عرصه نیست. اما جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که در چند سال آینده این فاکتور به یکی از اساسی ترین ابزارها برای قیمت گذاری NFT تبدیل خواهد شد. به مانند چیزی که الان در بازار ارز دیجیتال شاهد آن هستیم و قیمتی که در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین دارد. پس بهتر است که در آینده توجه کافی را به این فاکتور داشته باشید.

4. تاثیر خالق و جامعه بر روی قیمت گذاری NFT

همان گونه که از اسم NFT معلوم است، تاثیر خالق و جامعه بر روی قیمت گذاری توکن NFT بسیار زیاد است. پس با توجه به این مسئله مواردی از جمله خالق توکن و یا تبلیغات از جمله موارد مهم برای قیمت گذاری NFT محسوب خواهد شد. در حال حاضر بسیاری از توکن‌های بازار NFT به وسیله افراد سرشناس و مشهور ایجاد شده است و به همین دلیل بسیاری از توکن‌های این بازار دارای ارزش بسیار زیادی هستند. به عنوان مثال یکی از سازندگان توکن در این حوزه راننده فرمول یکی بود که توانست توکن خود را با قیمت 113 هزار دلار به فروش برساند.

5. تاثیر کمیاب بودن بر روی قیمت گذاری NFT

کمیاب بودن یک توکن نشان از خاص بودن آن توکن خواهد بود. پس با توجه به این مسئله هر چقدر یک توکن کمیاب‌تر باشد و سخت‌تر به دست آید، قیمت آن نسبت به سایر توکن‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود. پس نتیجه می‌گیریم که فاکتور کمیاب بودن یکی از فاکتورهای اساسی در قیمت گذاری توکن NFT خواهد بود. حال با توجه به سخنان گفته شده شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که چه توکنی کمیاب محسوب می‌شود؟ به عنوان یک نمونه می‌توان به توکن‌هایی اشاره کرد که به واسطه افراد مشهور و معروف ساخته شده است. علاوه بر این موارد در بازی‌های این حوزه نیز توکن‌هایی وجود دارد که بسیار کمیاب هستند. به عنوان مثال موزه لوور تنها یک NFT از اثر مونالیزا ایجاد کرد که بسیار کمیاب و خاص می‌باشد. همین مسئله باعث شده است که در حال حاضر اثر مونالیزا به یکی از گران قیمت‌ترین آثار در حوزه NFT تبدیل شود.

6. تاثیر نرخ انتشار بر روی قیمت گذاری NFT

به صورت کلی می‌توان این گونه بیان کرد که هر چقدر تعداد توکن منتشر شده توسط یک هنرمند کمتر باشد، نرخ انتشار آن توکن به مراتب کمتر خواهد بود و همین مسئله سبب خواهد شد که توکن مورد نظر دارای ارزش بیشتری باشد. برای همین نیز در حال حاضر بسیاری از هنرمندان سعی می‌کنند که برای انتشار توکن‌های خود از نرخ انتشار پایین استفاده کنند تا که بتوانند ارزش NFT خود را بالاتر ببرند. پس با توجه به این مسئله می‌توان این گونه بیان کرد که نرخ انتشار نیز یکی از فاکتورهایی است که بر روی قیمت گذاری NFT نقش بسزایی را دارد.

برای درک بهتر این مسئله یک مثال را برای شما عزیزان خواهیم زد. فرض کنید که در یک بازی ویدیویی آیتم‌هیی وجود دارد که شما قادر خواهید بود آنان را به صورت NFT به فروش برسانید و از این راه برای خود درآمد زایی کنید. اما اگر آیتم مورد نظر در دسترس باشد، پس قیمت آن نیز به دلیل نرخ انتشار بالا به مراتب کمتر از آن آیتمی خواهد بود که از نرخ انتشار پایین برخورد دار است. برای همین نیز است که در بازی‌ها افراد به دنبال دستیابی به آیتم‌هایی هستند که کم یاب است تا که بتوانند به واسطه آن درآمد بیشتری را به دست آورند.

7. تاثیر متمایز بودن بر روی قیمت گذاری NFT

در حال حار هنرمندان بسیار زیادی در این بازار وجود دارند که به واسطه هنر خود ارزشی را برای NFT خود ایجاد خواهند کرد که آن را با دیگر توکن‌ها متفاوت خواهد کرد. متمایز بودن یک توکن یکی از فاکتورهایی است که بر روی قیمت یک NFT تاثیر بسیار زیادی را خواهد داشت. به عنوان مثال تجربه شنیدن صدای یک خواننده باعث متمایز شدن آن توکن و ارزشمند تر شدن بیشتر آن در میان فعالان بازار ارز دیجیتال خواهد شد. پس می‌توان نتیجه گیری کرد که افراد در بازار NFT همواره به دنبال توکن‌هایی هستند که از بقیه متمایز باشد و یک ایده جدید را ایجاد کرده باشد.

8. نادر بودن موارد خاص و تاثیر آن بر روی قیمت گذاری NFT

در فاکتورهای قبلی به برخی از مواردی اشاره کردیم که به واسطه داشتن این فاکتورها، یک توکن NFT می‌توانست ارزش خوبی را به واسطه آن به دست آورد. اما برخی از NFTها دارای یک ارزش خاصی هستند و می‌توان آنان را به عنوان یک نمونه نادر و خاص در نظر گرفت.

از جمله این موارد می‌توان به نقاشی‌های معروفی اشاره کرد که به صورت NFT ایجاد شده‌اند. این دست از NFTها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که باعث خواهد شد ارزش آن توکن چندین برابر سایر توکن‌های بازار NFT شود. به عنوان مثال شما با خرید جام‌های یک تیم قادر خواهید بود بلیت VIP یکی از بازی‌های آن تیم را هم به دست آورید که این مسئله باعث خاص و ویژه شدن آن توکن خواهد شد.

9. تاثیر گذاری قیمت بیت کوین بر روی قیمت گذاری NFTها

اگر از جمله فعالان بازار ارز دیجیتال باشید به خوبی به این مسئله واقف هستید که بیت کوین در حال حاضر بزرگترین ارز دیجیتال بازار محسوب می‌شود و قیمت بیت کوین از تمامی رمز ارزهای حال حاضر بیشتر است. در حال حاضر رابطه مستقیمی میان قیمت بیت کوین و NFTها وجود دارد و می‌توان گفت که قیمت NFT وابسته به قیمت بیت کوین خواهد بود. به عنوان مثال در حدود چند سال پیش بازار NFT اصلا بازار خوبی نبود، ولی در آن زمان نیز تاثیر قیمت بیت کوین بر روی این بازار وجود داشت. در حال حاضر و با توجه به محبوبیت روز افزون این بازار شاهد این هستیم که رابطه قیمتی میان بیت کوین و NFT در حال کاهش می‌باشد.

البته جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که هنوز هم رابطه میان قیمت بیت کوین و NFT وجود دارد و تنها کمی ضعیف شده است. در حال حاضر شاهد این هستیم که در شرایطی که بازار ارزهای دیجیتال منفی و نزولی است، بازار NFT سیر صعودی خود را طی می‌کند. این مسئله نشان دهنده این است که رابطه قیمتی بیت کوین و NFT رو به کاهش است و روزی که این ارتباط به صورت کامل از بین برود، شاهد دو بازار جدا از یکدیگر خواهیم بود. برای رخ دادن چنین اتفاقی نیاز است که بازار NFT توسعه بیشتری پیدا کند.

تاثیر گذاری قیمت بیت کوین بر روی قیمت گذاری NFTها

 

نکته مهم: در اینجا جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که شما بعد از خرید NFTها از صرافی ارز دیجیتال، بهترین کار این است که یک کیف پول ارز دیجیتال مطمعن را برای ذخیره دارایی خود تهیه کنید. دلیل این سخن نیز این است که به دلیل نوپا بودن بازار NFT هر آن ممکن است که دارایی شما به واسطه افراد سود جو و کلاهبردار ربوده شود.

از این رو شما به واسطه یک کیف پول ارز دیجیتال قادر خواهید بود NFT خود را در یک بستر امن نگه داری کنید و از خطراتی به مانند کلاهبرداری دارایی خود را به دور نگه دارید. توصیه ما به شما عزیزانی که نسبت به دارایی خود بسیار حساس هستید، این است که برای نگه داری دارایی خود بهتر است که از کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری استفاده کنید که دارای امنیت به مراتب بیشتری از سایر کیف پول‌ها خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با نحوه قیمت گذاری NFT آشنا کنیم و فاکتورهای مهم و تاثیر گذار بر روی قیمت NFT را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم. همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، بازار NFT یک بازار نو پا است و قیمت گذاری در آن با قیمت گذاری سایر بازارها متفاوت خواهد بود و قیمت گذاری دقیق NFTها کاری بسیار سخت و دشوار می‌باشد. اما همان طور که در این مطلب نیز گفتیم شما به واسطه فاکتورهایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم قادر خواهید بود ارزش یک NFT را تا حدودی شناسایی نمایید و NFTهای ارزشمند را برای سرمایه گذاری خود انتخاب نمایید.

در پایان جا دارد به این مسئله اشاره کنیم که این موضوع کاملا درست است که بازار NFT یک بازار پر سود و مناسب برای سرمایه گذاری است، اما این بازار نیز معایبی را دارد و از جمله این معایب می‌توان به تقسیم نشدن NFTها به واحد‌های کوچکتر اشاره کرد. این مسئله به این معنی است که فعالان این بازار برای خرید یک NFT تنها در صورتی قادر به خرید آن خواهند بود که بتوانند تمامی آن را خریداری نمایند. برای همین نیز اغلب فعالان این حوزه از دسته سرمایه داران بزرگ بازار هستند.

پست های مشابه:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.